logo Eva May
Cestovanie

Na víkend do Košíc

9. apríla 2018

5/5 - (5 votes)

Na víkend do Košíc sme nešli celkom neplánovane. Vďačíme zaň našej skvelej kamarátke, ktorá nás vskutku originálnym spôsobom – formou darčekovej poukážky, pozvala do košickej Slávie na kávičku.

Vyrazili sme v piatok skoro ráno, aby sme toho stihli čo najviac 🙂 Ak cestujeme autom, pravidelné občerstvovacie zastávky sú neodmysliteľnou súčasťou. Obzvlášť, keď je v blízkosti našej trasy zaujímavé miesto. Čím Haličský zámok bezpochyby je. Po desiatich rokoch rekonštrukčných prác je z neho zámocký hotel Galicia Nueva, v preklade Nová Halič. Ponúka ubytovanie vo viacerých typoch izieb, od štandardných až po izby Delux, ktoré sú zariadené v rôznych historických štýloch. Hladní a smední určite neodítete, pretože tu nájdete reštauráciu, vzdušnú kaviareň, vináreň s letnou terasou aj bar. Organizujú sa tu rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.

Interiér tejto národnej kultúrnej pamiatky a zároveň historického klenotu Novohradu je skutočne impozantný. Na mňa veľmi príjemne zapôsobilo bývalé nádvorie, ktoré je po rekonštrukcii zakryté sklenenou strechou. Vďaka nej môžu slnečné lúče vytvoriť naozaj čarovnú atmosféru, v ktorej sme si vychutnali ranné espresso 🙂

Náš košický trip by som mohla úplne bez hanby nazvať aj tour the restaurants, pretože počet gastro zariadení, ktoré sme počas tohto víkendu povymetali, je rekordný.

Hneď po príchode sme hladní „zaparkovali“ priamo na Hlavnej ulici v podniku s výstižným názvom – Republika Východu. Ak budete v Košiciach, určite sa choďte kuknúť, najesť a možno aj priučiť „spisóvnu vichodňarčinu“ 🙂 Pretože celý jedálny lístok je písaný v tomto nárečí. Okrem vichodňarskeho jazika má Republika Vychodu aj ustávu, himnu, vlajku a erby 🙂 Ja jej dávam 10 bodov z 10, za jedlo, atmosféru, obsluhu a v neposlednom rade za originálny nápad 🙂

Na víkend do Košíc

Na víkend do Košíc

Ďalším zaujímavým miestom, ktoré som až do našej návštevy Košíc poznala iba vďaka facebooku, je Raňajkáreň Rozprávka. Odštartovali sme v nej naše sobotné potulky. Opäť jeden z vyhľadávaných podnikov, pretože behom chvíle bolo všetko obsadené, takže sme prišli práve včas. To by ma teda nenapadlo, že už aj na raňajky je potrebná rezervácia. Okrem chutného jedla a dezertov si tu môžete pochutnať aj na ovocných a zeleninových šťavách.

Hlavnou dominantou metropoly východu je jednoznačne Dóm svätej Alžbety. Je to najväčší slovenský kostol a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa na Hlavnej ulici a v jeho tesnej blízkosti nájdete už spomínanú Republiku Východu 😉

Po výdatných raňajkách v Rozprávke sme sa cestou do dómu zastavili ešte na tradičných trhoch na Dominikánskom námestí. Aj napriek chladnému, no slnečnému počasiu tu bolo veľa pedajcov, ktorý ponúkali svoje vlasnoručne dopestované a vyrobené produkty. Keďže bolo tesne pred Veľkou nocou, vo vzduchu už rozvoniavala domáca šunka, klobásy a chren. Rovnako nechýbali veľkonočné dekorácie a kopec bahniatok.

Z trhov sme si to namierili úzkou uličkou, a kávovou pauzičkou, priamo ku košickej katedrále. Najskôr sme úzkym točitým schodiskom vyšli na Žigmundovu vežu, z ktorej sa nám naskytol výhľad na panorámu mesta. A potom sme samozrejme nazreli aj dovnútra.

Po návšteve katedrály a prechádzke centrom mesta sme značne vyhladli. Preto bolo viac než nevyhnutné doplniť energiu 🙂 O to sa už postaral Pán Ryba – jediná rybárska bašta svojho druhu na Východoslovenskom súostroví 🙂

Samotný názov už napovedá, že Pán Ryba vás veľmi rád pohostí výlučne jedlami z rýb a morských plodov.

Po výbornom obede prišiel ten správny čas na kávu a dezert. A kam inam, ak nie do Slávie? V takmer 120 ročnej novozrekonštruovanej budove s interiérom v secesnom štýle sa dnes nachádza kaviareň, reštaurácia a hotel.

Známa kaviareň ponúka skvelú, voňavú kávu, svetoznáme i tradičné dezerty, koktaily.

V centre mesta sme v kaviarni Kávy sveta ochutnali aj vychýrené rezy Gerbeaud (žerbó). Plátky krehkého cesta prekladané vrstvami pocukrovaných mletých orechov a kyslastého marhuľového džemu, navrchu poliate čokoládou. Autorom tohto receptu je svetoznámy cukrár švajčiarskeho pôvodu Emil Gerbeaud, ktorý sa usadil v Budapešti. V hlavnom meste Maďarska na námestí Vörösmarty tér dodnes funguje populárna cukráreň Gerbeaud 🙂

Večery sa niesli v duchu príjemnej atmosféry v spoločnosti našich priateľov. V historickom centre mesta sme navštívili útulnú vinotéku Villa Cassa. Ďalší večer sme degustovali víno v podniku DVA DVE. A okrem vína sme ochutnali  aj pastrami sendvič – delikatesu, ktorá pochádza z Izraela. Základom je odležané hovädzie mäso tej najvyššej kvality s nezameniteľnou chuťou.

Keďže patríme k fanúšikom kávy, na chvíľu sme odskočili aj na Festival káva, čaj, čokoláda, ktorý sa počas víkendu konal v Košiciach.

Prežili sme naozaj skvelý kulinársky víkend. Do Košíc sa ešte veľmi rada vrátim 🙂

Čo zaujímavé ste v Košiciach zažili vy?

PHOTO : Mairo

Môže Vás zaujímať:

Nie je chata, ako chata

Obed pod hradom

 

 

 

 

Tagy:

5/5 - (5 votes)


Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.