logo Eva May
Cestovanie

New York – Big Apple, do ktorého som sa zahryzla po druhýkrát

19. septembra 2017

5/5 - (5 votes)

New York – Big Apple, do ktorého som sa zahryzla už po druhýkrát.

Verte mi, že výber z 1.700 fotiek, ktoré sme za týždeň nafotili, je náročný.  Preto dúfam, že sa mi podarilo vybrať tie správne, ktoré vám sprostredkujú náš pobyt v New Yorku.

Prvýkrát som túto kosmopolitnú džunglu navštívila v 2010 s mojou kamoškou.  Za rekordne krátky čas, 2,5 dňa, sme podali heroický výkon. Podotýkam, že bol november a počasie nám nenormálne prialo, slnko svietilo a príjemne hrialo, takže plavba loďou okolo Manhattanu a popri Soche slobody, musela byť. A rovnako ľahký obed s pohárom vína v prístave, do ktorého to mal namierené Titanic, no bohužiaľ všetci vieme ako to dopadlo. Okrem toho muzikál na Broadwayi, prechádzka Central parkom a 5th Avenue. Návšteva obchodného domu Macy´s a vyhliadky Top of the Rock s úchvatnými výhľadmi na celý Manhattan. V Madison Square Garden sme sa športovo vyžili, na hokejovom zápase New York Rangers, za ktorých v tom čase hral náš Marián Gáborík. „Let´s go rangers“ sa nieslo arénou pri každom góle a Mariánovi sa darilo, strelil hetrik 🙂 🙂 Uuuuuu, ešte teraz mám zimomriavky, keď si spomeniem na tento skvelý výlet 🙂

Hovorí sa, že New York je mesto, ktoré nikdy nespí. A z toľkej eufórie, že sme tam, by sme nespali ani my, keby sme od únavy doslova nepadali neskoro v noci do postele 🙂 Ale ráno sme opäť plné energie vyrážali spoznávať NYC 🙂

Bola som veľmi zvedavá, aké pocity budem mať, keď znovu vystúpim z metra na Manhattane. Po prvýkrát to bol neopísateľný pocit. Určite to poznáte, keď dostanete alebo zažijete niečo o čom snívate 🙂 Viackrát som sa prichytila ako s pootvorenými ústami a zaklonenou hlavou pozerám do výšok mrakodrapov a naživo vidím to, čo som dovtedy poznala z telky a časopisov 🙂 Pochopiteľne, že to bolo iné. Neviem či tým, že som tu bola už po druhý raz alebo preto, že som už medzitým navštívila aj iné dream destination. Ale v každom prípade, aj druhá návšteva bola rovnako vydarená. Tentokrát eufóriu z prvého „zahryznutia“ prežíval môj manžel.

V New Yorku sme strávili fantastický týždeň na prelome mája a júna. Bývali sme v Jersey City neďaleko rieky Hudson a panorámu Manhattanu sme videli každý deň v rôznych podobách.

New York – Big Apple

New York – Big Apple

Niekoľko pamätníkov pripomínajúcich udalosti 11. septembra 2001 sa nachádza aj v Jersey City. V Liberty State parku je pamätník Empty Sky. Dve paralelné steny s menami obetí sú orientované na Manhattan na miesto bývalého Svetového obchodného centra.

Priamo na Manhattane boli na pôdoryse „Dvojičiek“ vybudované dva obrovské bazény, v strede ktorých sa nachádzajú umelé vodopády. Po ich obvode sú v bronzových doskách vyryté mená všetkých obetí útokov. Atmosféra Ground Zero je veľmi silná a slovami neopísateľná.

Súčasťou komplexu je aj Múzeum 11. septembra venované nielen obetiam, ale aj ich rodinám a rodinám, ktoré prežili, všetkým záchranárom a pracovníkom, ako aj miestnym obyvateľom.

Príjemným únikom z rušných ulíc veľkomesta bol pre nás, ako aj pre mnohých Newyorčanov, Central park. Niekoľkokrát sme sem zašli na prechádzku, oddych v tráve alebo na skale.

V Central parku v časti Strawberry Fields sa nachádza aj čierno-biela mozaika Imagine pomenovaná podľa slávnej piesne Johna Lennona, ktorá symbolizuje víziu a nádej pre svet bez násilia, vojen a konfliktov. Zároveň je toto miesto pamätníkom už spomínaného britského hudobníka.

Omnoho menší, komornejší je Bryant park na rohu 6th Avenue a 42nd ulice. Jeden podvečer sme boli svedkami hromadnej hodiny jogy.

1 WTC (1 World Trade Center) je momentálne najvyššou budovou v New Yourku, USA a aj západnej pologule. Tento mrakodrap je dominantou štvrte Lower Manhattan a primárne slúži ako kancelárska budova. Na 102. poschodí (vo výške 382 metrov) sa nachádza vyhliadka, z ktorej sa nám naskytol pohľad na viaceré dominanty mesta (Socha Slobody, Empire State Building, budova OSN).

Times Square je so svojimi veľkými svetelnými reklamami miestom, kde to žije, priam pulzuje rovnako cez deň aj v noci. Tu si vždy vyberiem z pomysleného jukeboxu Aliciu Keys a môj obľúbený song „Empire State of Mind“…. „New Yoooooork“ 🙂 A neuveríte čo sa mi stalo. Ak čakáte, že sme stretli Aliciu, tak to vás asi sklamem 🙂 Ale také malé prekvapko som mala. Keď sme sa raz podvečer motali v Hard Rock café na Times Square a čakali na večernú atmošku, tak práve vtedy mi ju zahrali 🙂 No teraz si poviete, že som si ju mohla pustiť z mobilu. Súhlasím. Ale toto bolo lepšie 🙂

 

Máme tradíciu, že pri návšteve mesta, sa pozrieme na miestny trh a ochutnáme miestne dobroty. Aj preto sme si to jedno dopoludnie namierili na Chelsea Market. Dobré rozhodnutie, odporúčam 🙂 V priestoroch bývalej továrne na sušienky nájdete okrem množstva jedál kuchýň rôznych národov obchody s potravinami, spotrebným tovarom. Aj kníhkupectvo, do ktorého som priam vtrhla s jasným cieľom 🙂 Kniha Makeup Manual od americkej profesionálnej makeup artistky a zakladateľky rovnomennej dekoratívnej kozmetiky, ktorá mi poslúži nielen ako manuál k makeupu ale aj pomôcka k angličtine, je pre mňa skvelým suvenírom 🙂

V NYC žijú ľudia z celého sveta, ktorí si so sebou priniesli svoje tradície a kuchyňu. Preto môžete ochutnať naozaj všetko, od európskej, ázijskej, indickej kuchyne až po typické americké chuťovky – hamburger s hranolkami, hot dog a lievance 🙂 A samozrejme nápoje s ľadom a veľké, až obrovské šálky kávy.

Ďalším príjemným zážitkom bola prechádzka po Brooklyn Bridge, jednom zo symbolov panorámy mesta. Chodník pre cyklistov a chodcov vedie stredom mosta. Hustá premávka je pod vami, akoby o poschodie nižšie.

Z Brooklyn Bridge Parku a Empire Fulton Ferry State Parku sme si ešte predtým urobil zopár záberov na most a Manhattan.

 

Neobišli sme ani Wall Street, úzku a nenápadne sa tváriacu ulicu, ktorá je centrom burzy a finančného obchodu.

Určite stojí zato prejsť sa Newyorskými ulicami, nasať atmosféru, navštíviť  štvrte SoHo, Greenwich Village a Chelsea ležiace na brehu rieky Hudson. Štvrte Chinatown, Little Italy a Lower East Side vám sprostredkujú malú cestu okolo sveta.

Náš trip za veľkú mláku bol opäť skvelou cestovateľskou aj osobnostnou skúsenosťou. Zažili sme kopec príjemných a úsmevných chvíľ. Ale boli aj stresujúce situácie, ktoré nám ukázali v čom treba na sebe popracovať, no zároveň posilnili náš vzťah. Som za to vďačná. Rovnako za nezištnú pomoc cudzích ľudí, ktorá vždy prišla v tej správnej chvíli.

A na záver porovnanie vtedy a dnes, 2010 vs. 2017 🙂

2010 vs. 2017

2010 vs. 2017

2010 vs. 2017

2010 vs. 2017

PHOTO : Mairo

Môže Vás zaujímať:

Pod toskánskym nebom

 

 

 

 

 

Tagy:

5/5 - (5 votes)


Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.