logo Eva May
Cestovanie

Čo sme stihli v Madride za 3 dni

1. novembra 2017

4.7/5 - (7 votes)

Už počas dovolenky v Barcelone sme s manželom náš dovolenkový wishlist doplnili o Madrid. V Barcelone sa nám páčilo a tak sme chceli spoznať aj ďalšie miesta a mestá Španielska 🙂 Na najväčšie španielske mesto sme si rezervovali predĺžený víkend a čo sme stihli v Madride za 3 dni sa dočítate a uvidíte v článku 🙂

V hlavnom meste a zároveň v samotnom srdci Španielska je okrem nespočetného množstva tapas barov, kabaretov, arény, v ktorej sa odohrávajú býčie zápasy, aj veľa krásnych parkov a záhrad. Na svoje si tu prídu aj milovníci umenia práve návštevou „umeleckej promenády“ Paseo del Prado. Nachádza sa tu rovnomenné Museo del Prado, Museo Thyssen, Museo Reina Sofia a veľa iných.

Náš madridský víkend sme začali na bulvári Gran Vía, ktorý lemujú krásne budovy z predvojnového obdobia. Táto hlavná obchodná tepna Madridu je ulicou plnou života. Nachádza sa tu množstvo svetových módnych značiek, čo som si nemohla nechať ujsť 🙂 Okrem toho luxusné hotely, vychýrené reštaurácie, divadlá. V súčasnosti je známa aj ako španielsky Broadway 🙂

Na rohu Gran Víi a ulice Cale de Alcalá stojí jedna z najslávnejších madridských budov s typicky parížskou fasádou – Metrópolis.

Čo sme stihli v Madride za 3 dni

Čo sme stihli v Madride za 3 dni

Ďalšou zastávkou bolo námestie Plaza de España, ktoré je poctou najslávnejšiemu španielskemu spisovateľovi všetkých čias, Miquelovi de Cervantes Saavedra a jeho „dômyselnému rytierovi Donovi Quijotovi a Sanchovi Panza“.

Z námestia Plaza de España sme pokračovali do neďalekého parku Parque de la Montaña. Jeho súčasťou je egyptský chrám Templo de Debod. Mestu ho kedysi darovala egyptská vláda za španielsku spoluprácu pri záchrane núbijských chrámov.

Z parku sa nám naskytol výhľad na Kráľovský palác (Palacio Real) spolu s Kráľovskou katedrálou Panny Márie Almudenskej (Nuestra Señora de la Almudena).

Byť v Španielsku, neochutnať tapas a „neštrngnúť“ si so sangriou by bol priam hriech 🙂 Asi každý bar v Madride servíruje tieto „jednohubky“, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou španielskej kultúry. Okrem toho Madriďania zbožňujú churros. Tyčinky z odpaľovaného cesta vysmážané v horúcom oleji  sú podávané s horúčou čokoládou a chutia úúúúúžasne. My sme churros ochutnali na originálnom mieste – v Chocolaterii San Ginés, ktorá je jednou z najstarších a najslávnejších čokoládovní. Od otvorenia v roku 1894 ju navštívilo veľa známych osobností. Svedčia o tom aj fotografie zavesené na stenách.

Čo sme stihli v Madride za 3 dni

Čo sme stihli v Madride za 3 dni

Pľúca Madridu, takýto prívlastok má najznámejší madridský park – Parque de El Retiro. Je plný záhrad, fontán a sôch a úplne si ma získal. Na toto úžasné miesto sme sa vybrali v sobotu ráno. Bolo krásne slnečno a na oblohe nebol ani ten najmenší obláčik. Park bol plný bežcov, psíčkarov a tých, ktorý sa prišli iba poprechádzať ako my.

V parku Retiro je niekoľko zaujímavých historických budov. Jednou z nich je bezpochyby Palacio de Cristal. Palác zo skla a železa využívaný na príležitostné výstavy súčasného umenia.

V čase našej návštevy bola v paláci výstava „Palimpsesto“, ktorá je dielom kolumbijskej sochárky Doris Salcedo. Na sérii dosiek poukladaných na podlahe boli kvapkami vody napísané mená obetí – prisťahovalcov, ktorí zahynuli v mori počas zúfalého úteku z rodnej krajiny.

Ak si s vami Madriďan dohodne stretko „pri medveďovi“, má na mysli najobľúbenejšie a najrušnejšie námestie Puerta del Sol v tvare polmesiaca. Námestiu síce dominuje jazdecká socha Karlosa III., no najznámejšou figúrkou je práve Oso y el Madroño. Socha medveďa opierajúceho sa o planiku – jahodový strom. Tento chlpáč je symbolom mesta.

Ďalším zaujímavým miestom je centrálne námestie v tvare obdĺžnika Plaza Mayor, na ktorom sa nachádza množstvo kaviarní, reštaurácií a tradičných starých obchodov.

Neďaleko Plaza Mayor nájdete Mercado de San Miquel. Trh, na ktorom môžete ochutnať miestne špeciality, jedlá z čerstvých morských plodov, sušenej šunky jamón. Po návšteve tohto rušného kulinárskeho stánku, môžem iba súhlasiť s tvrdením, že madridské trhy povýšili jedlo na umenie 🙂

Z trhu sme sa uličkami prešli až ku Kráľovskému palácu (Palacio Real) a oproti stojacej Katedrále Nuestra Señora de la Almudena. Musím sa priznať, že vzhľadom k počasiu a dlllllhej rade turistov sme prehliadku najväčšieho európskeho kráľovského paláca vynechali. Toto prvenstvo si vyslúžil vďaka 2.8oo zariadeným miestnostiam. Dali sme prednosť popoludňajšej sieste v parku Campo del Moro, ktorý sa nachádza hneď za palácom. Aj odtiaľ sme mohli obdivovať okázalosť tohto kráľovského sídla.

Madrid nie je známy len vďaka umeniu, flamengu a býčim zápasom. Neoddeliteľnou súčasťou je futbal. V tomto meste, ako aj v mnohých iných, sídlia hneď dva významné futbalové kluby – Real Madrid a Atlético Madrid. A ako to už máme vo zvyku (môj manžel so mnou absolvuje tour de shop a ja s ním na oplátku tour de stadion) nenechali sme si ujsť návštevu štadióna. Konkrétne Estadio Santiago Bernabéu. Pre nefutbalistov, je to štadión klubu Real Madrid 🙂 Veľký štadión, s krásnym múzeom a servisom pre fanúšikov 🙂

Diskutovanou a do istej miery kontroverznou španielskou tradíciou sú býčie zápasy. Ich sezóna začína v marci a končí v októbri. Najznámejšou madridskou arénou je Plaza de Toros de las Ventas. My sme sa na túto stavbu z tehál a dlaždíc išli pozrieť, ale bez účasti na zápase. Tento druh zážitku sa na mojom whisliste nenachádza.

Ešte pred odletom domov sme sa zastavili na námestí Plaza de Castilla, súčasťou ktorého je Puerta de Europe. Sú to dve administratívne výškové budovy – dvojičky v Madride. Neďaleko sa nachádza aj mrakodrap Torre Cepsa.

Za návštevu určite stojí 7 kilometrov dlhý park Madrid Rio alebo námestie Plaza de Cibeles s impozantnou fontánou.

Ak rozmýšľate o víkende v Madride, určite odporúčam 🙂 Zároveň budem rada, ak sa o svoje dojmy zo španielskej metropoly podelia tí, ktorí ju už navštívili.

Množstvo informácií o tom čo sa v Madride oplatí navštíviť, ochutnať a zažiť nájdete aj na blogu Madridčanka , ktorý píše slovenská sprievodkyňa žijúca v Madride.

Oficiálna stránka mesta MADRID

PHOTO : Mairo (Madrid)

Ďalšie fotky z Madridu nájdete v samostatných článkoch o móde.

Bavlnené pohodlie s talianskym dizajnom

Letná sukňa v slnečnom jesennom počasí

 

 

Tagy:

4.7/5 - (7 votes)


Pekne si zhrnula najzakladnejsie pamiatky v Madride a fotky su naozaj krasne! 🙂

Chcela by som ale este poznamenat, ze Mercado de San Miguel je najturistickejsi z niekolkych gurmanskych trhov v Madride a parky Retiro a Campos de Moro su len jedny z mnohych krasnych parkov Madridu 🙂

A ozaj, stvrte ako La Latina, Lavapies, Chueca, Malasaña a Barrio de Las Letras ste nevideli?

Viac si mozte precitat na mojej sprievodcovskej stranke
http://www.madridcanka.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.